Instagram Direk Paylaşım Özelliği Beğeni Topladı

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Facebook ile beraber büyük bir yükselişin içerisine giren Instagram direk paylaşım özelliği tüm kullancılar tarafından büyük beğeni topladı. Instagram’ın yakaladığı bu yükselişi devam ettirmek ve kazandığı 400 milyon kullanıcıyı elinde tutmak içinde bir hayli çaba sarf ediyor. Sadece tasarımsal ya da görsel yönden değil, bununla beraber teknik konularda da bir hayli değişiklik yapan ve kullanıcılara birçok fırsat sunan Instagram şu an ne kadar sistematik bir kullanıma sahip olursa olsun güncellemelerine de devam ediyor. Sürekli yeni güncelleme yayınlayan uygulama geçtiğimiz günlerde de yeni bir güncelleme daha yayınladı.

Fakat bu güncelleme eski güncellemelere göre çok daha hedefe yönelik bir güncelleme oldu. Zira güncellemenin kapsamına sadece Apple’ın akıllı telefonları iPhone serisi dahil edildi. iOS işletim sistemi için yayınlanan yeni güncellemeyle beraber aslında Apple’ın son teknolojisi olan 3D Touch benzeri bir sistem geliştirildi. Geliştirilen bu sistem sayesinde kullanıcıların kolaylıkla Instagram’da fotoğraf paylaşması sağlandı. Sadece uygulama içinde ya da uygulama üzerinden çekilme fotoğraflar değil galeri üzerinde bulunan fotoğrafları da anında paylaşmayı sağlayacak olan yeni güncelleme ise daha ilk günden büyük oranda beğeni kazandı. Bu güncellemeyle beraber ise iOS kullanıcıların galeri üzerinden resim paylaşma ekranını açtıklarında doğrudan Instagram seçeneğini de görecekleri belirtildi. Söz konusu güncellemenin diğer sistemlere gelip gelmeyeceği de şimdilik merak konusu olarak kaldı.

Instagram, en çok paylaşım yapılan sosyal medya uygulaması olmasının yanı sıra Instagram Direct bölümüyle beraber mesajlaşma amaçlı olarak da kullanılan bir uygulama olarak biliniyor. Her ne kadar uygulamanın ana ruhuna aykırı gibi gözüküyor olsa bile Instagram Direct bölümüyle beraber Instagram üzerinden arkadaşlarınızla mesajlaşmanız mümkün.

Uygulamaya dahil olarak gelen bu alan zaman zaman yayınlanan güncellemelerle beraber de zenginleştiriliyor. Yapılan güncellemeler bir yana, alınan son karar ise Instagram Direct bölümü hakkında alışkanlıkları baştan sona değiştirecek gibi gözüküyor. Alınan karar göre bu bölümün Instagram’dan ayrı bir uygulama olarak yayınlanacak. Peki, yeni uygulamanın kullanımı nasıl olacak? Instagram neden böyle bir karar aldı? Detaylardan derinlemesine söz edelim.

Instagram Direct Uygulaması Nasıl Bir Fark Oluşturacak?

İlk aşamada uygulamanın ne olduğundan söz edelim. Instagram içerisinde kullandığımız mesajlaşma bölümüyle birebir olarak aynı özelliklere sahip olacak olan uygulama, ekstra birçok özellikle beraber de gelecek. Fakat uygulamada bu bölüm tamamen çıkarılacak. Yani artık Direct doğrudan Instagram uygulamasının içerisinde yer alan bir bölüm olmayacak. Bu bölüm artık uygulama olarak kullanılacak ve tıpkı Facebook Messenger uygulamasında olduğu gibi harici olarak akıllı telefonlara yüklenebilecek. Uygulama tıpkı Instagram uygulamasında olduğu gibi hem Android hem de iOS işletim sistemleri için yayınlanabilecek.

.u62bd53b28fc8696a834e87fb95b74d4bpadding:0;margin:0;padding-top:1em!important;padding-bottom:1em!important;width:100%;display:block;font-weight:700;background-color:#2ECC71;border:0!important;border-left:4px solid inherit!important;text-decoration:none.u62bd53b28fc8696a834e87fb95b74d4b:active,.u62bd53b28fc8696a834e87fb95b74d4b:hoveropacity:1;transition:opacity 250ms;webkit-transition:opacity 250ms;text-decoration:none.u62bd53b28fc8696a834e87fb95b74d4btransition:background-color 250ms;webkit-transition:background-color 250ms;opacity:1;transition:opacity 250ms;webkit-transition:opacity 250ms.u62bd53b28fc8696a834e87fb95b74d4b .ctaTextfont-weight:700;color:#C0392B;text-decoration:none;font-size:16px.u62bd53b28fc8696a834e87fb95b74d4b .postTitlecolor:#000;text-decoration:underline!important;font-size:16px.u62bd53b28fc8696a834e87fb95b74d4b:hover .postTitletext-decoration:underline!important

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Kullanım Oranında Düşme Görüldü

Instagram Direct İle Neler Yapabileceğiz?

Yeni uygulamayla beraber yapabileceğimiz işlemler de belli. Uygulama ana hatlarıyla mesajlaşma özelliğini kullanıma sunmuş olacak. Instagram profiliniz ve arkadaşlarınız, doğrudan bu uygulamanın içerisinde de yer alacak. Uygulama üzerinden mevcut Direct bölümünden yapabildiğiniz tüm işlemleri yapabileceksiniz.

Mesajlaşma, kaybolan fotoğraf ya da video gönderimi, grup oluşturma ve daha birçok özelliği bu uygulama üzerinden kullanmak mümkün hale getirilecek. Uygulamanın ise ekstradan kazanacağı birçok ayrıcalıkta olacak fakat bu ayrıcalıklar şu an için kullanıma girmiş değil. Yani bu değişimlerin neler olacağı konusunda en ufak bir bilgi sahibi değiliz. Bildiğimiz bir diğer detay ise uygulamanın bildirimlerinin Instagram uygulamasından ayrı olarak geleceği.

Instagram Neden Böyle Bir Adım Atıyor?

Gelelim merak edilen bir diğer soruya; “Neden?”. Aslında sorunun cevabı oldukça basit. Instagram bu şekilde bir değişiklik yaparak Snapchat uygulamasına karşı tam olarak rakip olmak istiyor. App Store tarafından açıklanan yılın uygulamaları listesinde hala ilk sırada yer alan Snapchat’in son verileri Instagram’ın canını sıkmış olacak ki uygulama böyle bir adım atmaya karar verdi.

Üstelik yeni Instagram Direct uygulamasının giriş ekranı da neredeyse Snapchat ile birebir olarak tasarlanmış durumda. Bu bölümde kullanıcılar uygulamayı açar açmaz kamera ile karşı karşıya kalmış olacak. Kameranın yanı sıra arkadaş listelerinin yerleşimi ve mesajlaşma alanlarının da Snapchat uygulamasına birebir benzediğiniz görüyoruz.

Instagram Direct Uygulaması Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Instagram’ın yeni bir uygulaması olarak karşımıza çıkacak olan Direct uygulamasının şu an için testlere girdiğini belirtelim. Instagram testleri ise 6 farklı ülkede yapacağını açıkladı. 6 farklı ülkede yapılacak olan testler arasında ülkemizde bulunuyor. Test aşamasının, bölümü en çok kullanan ülkeler arasında geçeceği bilgisi verilmiş durumda. Testlerin başarılı olması durumunda uygulamanın anında yayınlanması bekleniyor.

Fakat burada kullanıcıların uygulamayı yüklemesi durumunda, artık bildirimlerde dahil olmak üzere Direct bölümü için tamamen bu alanı kullanmaları zorunlu olacak. Uygulamayı kullanmak için testlerin bitmesini beklemek gerekiyor. Testlerin tamamlanmasının ardından uygulamanın Instagram’a kardeş olarak geldiğiniz göreceğiz. Yayın yapıldıktan sonra detayları daha yakından öğrenmek mümkün olacak.