Yeşil Adada gezilecek tarihsel ve turistik yerlerden bazıları

“Yavru vatan”, “Yeşilada” evet da “cennet ada” olarak da bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde KKTC gezilecek tarihi ve turistik yerlerden bazılarını tanıtacağız…

Yavru vatanı heves edenler ve orada birleşik diyar var uzakta diyenler buyursunlar: Sizin amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gezi rehberi yazdık! kimi tatile masraf anlatır, içiniz gider. kimi öğrenciliğini burada yapmıştır ve öve öve bitiremez, gene içiniz gider. kimi okunuşu askerliğini burada yapmıştır lakin size dinlenme yapmış gibi anlatır, daha da içiniz gider! Eh, eğer hala gitmediyseniz okunuşu size gitmek düşer. “Abi burada alkol fazla bozuk ya,” diyenlerden tutun da, “O değil okunuşu insanları fazla dinlendiren insanları,” diyenlere kadar, siz okunuşu onlardan biri olgunlaşmak istiyorsanız işte size Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi!

GİRNE / GİRNE KALESİ
Arap akınlarına için kentin korunması amacıyla milattan sonra 7. yüzyılda Bizanslılar çeşidinden kurma edilmiş. Adanın 1491’de Venediklilerin eline geçmesiyle yüzyıllar içinde sağlam fazla değişikliğe maruz kalarak bugünkü şekline kavuşan kale, 1570’de Lefkoşa’daki Osmanlı zaferinden sonra dayanma gösterilmeden Osmanlılara doğrulama edilmiş ve 300 yıl boyunca Osmanlıların elinde kalmış. kermen içinde St. George Kilisesi, Lüzinyan ve Venedik Kulesi, Kırnı mezarları, kalenin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan sarnıçlar ve gene Lüzinyan dönemine ilişkin zindanlar bulunuyor. kermen içinde otokton ve ecnebi turistlerin genişlik fazla dikkatini çeken mekanlardan biri “Batık sefine Müzesi”.

GİRNE KALESİ İÇERİSİNDE BULUNAN YAPILAR
Lüzinyan Kulesi: Erken Bizans dönemi tahikmat kalıntılarının hakkında 1208-1211 yılları arasında Kıbrıs Kralı Jhon D’İbelin çeşidinden kurma ettirilmiştir. Kulede Bizans, İngiliz, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve İngiliz asker bayrakları sergilenmektedir.

St. George Kilisesi: 12. asır Bizans yapısıdır. Bizans ve Lüzinyan dönemlerinde kermen sayılmazsa bağımsız birleşik yayın olan kilise, Venedik döneminde bazı değişikliklerle kermen içine alınmıştır. Lüzinyan döneminde yapıldığısanılan Sarnıç o dönemlerde kalenin su ihtiyacını karşılamaktaydı.

Zindanlar: Lüzinyan dönemine ilişkin ve Kral I. Peter döneminde müteaddit işkence olayına oyunluk olmuştur. Zindan odalarında bugün temel olaylara bağımlı kalınarak yapılan canlandırmalar sergilenmektedir.

Batık sefine Müzesi: Müzede bulunan sefine günümüze miktarda ele geçen sefine batıkları arasında genişlik eskisi olarak bilinmektedir. Gemi, Akdeniz’de İskenderin ölümünden sonra kurulan Helenistik Krallıklara ilişkin donanmaya aittir. 1965 yılında birleşik sünger avcısı çeşidinden Girne kıyılarından 1,5 kilometre açıkta, suyun 24 metre derinliğinde nüans edilen gemi, Pennsylvania Üniversitesi çeşidinden çıkarılmış.

Venedik Kulesi: erken XVI asır Venedik dönemi mimarisi özelliklerini yansıtıyor. Kulese akarsu anda top atışı hazırlığı yapan askerler ve aynı canlandırmalar sergilenmektedir.

Selimiye Camii, Kıbrıs genelindeki genişlik göz alıcı yapılardan biri olarak kabul ediliyor, aynı zamanda bölgenin nadir gotça eserlerinden biri olma özelliğine okunuşu sahip. İlk olarak Lüzinyan döneminde Fransız mimar ve ustalar çeşidinden kurma edilen yapı; 1373 yılında Cenevizliler, 1426 yılında Memlükler çeşidinden yağmalanmış ve birkaç deprem sonucunda zarar görmüştür. 1491 yılındaki mekân sarsıntıları sonucu, Katedralin şark bölümü yıkılmış ve Venedikliler çeşidinden onarılırken, önceki birleşik Lüzinyan kralının mezarı ortaya çıkmıştır. Bozulmamış durumda olan cesedin başında altın birleşik taç, üzerinde okunuşu altından eşya ve belgeler bulunmuştur. Fransız mimar ve ustaları çeşidinden kurma edilen katedral ılımlı devir Fransız mimarisinin fazla doğru birleşik örneğidir. Katedral, abidevi birleşik kapıyla başlar. Kapının üzerindeki tariz oyma pencereler, eşsiz birleşik Gotik sanatı örneğidir. Girişin iki yanında bitirilememiş olan sevimli kulelerinin üzerine, Osmanlılar çeşidinden cami minareleri oturtulmuştur.

BARBARLIK MÜZESİ

Kıbrıs’ta yaşanan Rum vahşetinin genişlik doğru anlatıldığı müzelerden birisidir. Müze aslen, bayram doktoru olan Binbaşı Nihat İlhan’ın yanlarında olmadığı birleşik sırada karısı ve 3 çocuğunun vahşiyane şehit edildiği evdir. Sonrasında müze haline getirilerek yaşanan vahşetin akıllardan çıkmaması amacıyla ziyarete açılmıştır.

Magosa’nın 6 kilometre kuzeyinde, Kanlıdere Pedios Nehri’nin kıyısında mekân düz ve ilk olarak tunç Çağı’nda kurulan Salamis Antik Kenti, 1952-1974 yılları arasındaki kazılarla kısmen açığa çıkarılmış. Erken buluntuların M.Ö. 11. yüzyıla ilişkin olduğu şehrin müteallik dönemde Fenikeliler himayesi altında olduğu düşünülüyor. Antik Salamis kenti özellikle birleşik ağabey kolonisi olarak kurulmuştur. Yunanistan’daki Salamis adasının kralı Telamon’un oğlu olan Tekfros kentin yer) kurucusu olarak biliniyor. Truva harbi sırasında kardeşinin intiharını önleyemediğinden, mücadele sonrası babası çeşidinden ülkeye sokulmaz.

Tekfros, Truva Harbi’ne katılan silah arkadaşları ve savaşta tutsak aldığı birleşik grup insanı da yanına alarak M.Ö. 1184 yılında Karpaz Yarımadası’nın yıldız sahilindeki “Achaion Akte” Akalar Sahili olarak bilinen yerden Kıbrıs’a ayak basar. zahir birleşik müddet orada kaldıktan sonra günümüzde Salamis Harabeleri’nin bulunduğu yere site kurar. site içinde surlar, önemli tiyatro, su deposu, kral mezarları, toplu mezarlar, Nikokreon ve Zeus Tapınağı, Bizans su sarnıcı, Gimnazium spor alanı ve iki farklı bazilika bulunmakta. Salamis Antik Kenti’nde görülebilecek bünye kalıntılarının tamamı Roma Dönemine aittir.

GÜZELYURT / AZİZ MAMAS ST MAMAS KİLİSESİ

Aziz Mamas Kilisesi, Bizans döneminde Kıbrıs’ın ünlü azizlerinden olan ermiş Mamas amacıyla yaptırılan birleşik kilisedir. Güzelyurt site merkezinde mekân düz manastıra ilişkin kilise orjinalde birleşik Bizans yapısı olup dönem içinde sağlam fazla tadil geçirmiştir ve bitimi halini ise 18. yüzyılda almış. antre ile sütunları Bizans kilisesinden kalıntıların hakkında ise Lüzinyanlar çeşidinden kurma edilerek kubbesi 18. yüzyılda yapılmış. St. Mamas hakkında birkaç öykü olmakla bir arada genişlik yaygın konsept ise 12. yüzyılda Güzelyurt çevresinde yaşamış Hıristiyan birleşik eren olduğu yönündedir. Mezarı kilisenin yıldız girişinin yalnız sol tarafında mekân almaktadır. İkon bölümü ise Lüzinyan ve Venedik dönemine miktarda uzanır. Dört Venedik sütunundan birleşik tanesi üzüm, birleşik diğeri incir ve kalkan motifleri ile süslenmiştir. Kilise ve manastırın bazı kısımlarında önceki kalıntıları geçirmek mümkündür.