SEO Danışmanı Nedir? Kimdir?

Reklam ve pazarlama en az hizmet kalitesi kadar önemli bir konudur. Bir firma ne kadar iyi bir hizmet kalitesine sahip olursa olsun, bunu doğru kanallar üzerinden pazarlayamadığı sürece gelişmesi ve kâr elde etmesi imkânsızdır. Pazarlama faaliyetlerinin tarihi serbest piyasa ekonomisinin ortaya çıktığı yıllara kadar uzanmaktadır ve o günden bugüne ticaretin en önemli unsurlarından biri olarak görülmektedir.

Bir ürünü veya hizmeti geniş kitlelere ulaştırabilmek için tanıtmak gerekir. Her hizmetin bir hedef kitlesi bulunmaktadır ve üretimi hedef kitleyle buluşturabilmek için çeşitli kanallarla tanıtım faaliyetleri yürütmek elzemdir.

İnternet sitelerini de bu şekilde bir “ürün” olarak görmek mümkün. Zira sitenin geniş kitlelere ulaşması ve içeriğin belli bir kitlenin hizmetine sunulması isteniyorsa ciddi bir pazarlama faaliyeti yürütülmesi gerekmektedir. Site bir şirketi, şirketin ürünlerini tanıtmak veya internet kullanıcılarını belli alanlarda bilgilendirmek amaçlı tasarlanmış olabilir. Ancak sitenin hedefi kâr elde etmek olmasa bile geniş kitlelere ulaşabilmek için bazı faaliyetlerin yürütülmesi elzemdir. Bu faaliyetlerin başında da SEO çalışmaları gelmektedir.

SEO Nedir?

İnternet kullanıcılarının %80’inin arama motorlarını kullandıkları bilinmektedir. 1990lı yıllarda hayatımıza giren arama motorları, web sitelerinin belli kelimeler aranarak listelendiği mecralardır. Bugün en aktif arama motoru Google olup, bir dakika içinde milyarlarca kelimenin bu mecrada aratıldığı bilinmektedir.

Ancak kullanıcıların %75’i ilk sayfadan sonraki sonuçları hiç görmemektedir. Bu yüzden siteyi görünür kılabilmek için ilk sayfalara yükselmek elzemdir. Bunun için ise siteyi arama motorlarına kaydetmek ve SEO ayarlarını yapmak gerekmektedir.

Arama motorları siteleri belli algoritmalara göre değerlendirirler ve pagerank adı verilen bir sistemle puanlandırırlar. Sitenin arama motorlarındaki yeri bu puana göre belirlenir. Pagerank puanınız ne kadar yüksekse siteniz arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacaktır. Arama motorlarının siteyi değerlendiren botları vardır. Bu botlar siteyi içerik, tasarım, ara yüz gibi unsurlara göre inceleyerek pagerank puanını belirlerler. İnternet üzerinden belli kitlelere ulaşabilmek için SEO ayarlarını mutlaka yapmanız gerekir?

SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Arama motorlarının internet sitelerini değerlendirirken dikkate aldıkları temel unsur içeriktir. Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorları, ana sayfaları indekslerken kullanıcıya gerçek anlamda hizmet sunacaklarından emin olmak isterler. Bu yüzden sitede yer alan içerikleri inceleyerek buna göre bir puan verirler ve site buna göre ilk sıralara yerleşir.

Kalitesiz bir içeriğe sahip olan sitelerin, reklam almış olsalar dâhi ilk sayfalarda görülme şansları yoktur. Çünkü Google başta olmak üzere arama motorları içerik kalitesine ve kullanıcıyı hizmetle buluşturmaya özen gösterirler. Bu bakımdan SEO ayarlarını yaparken dikkat edilmesi gereken temel unsur içerik kalitesidir. Özgün, kaliteli ve dilbilgisi kurallarına uygun içerikler üreterek sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 İç SEO Çalışması

Bu çalışma, sitede yer alan içeriğin belli anahtar kelimelerle Google’ın arama motoru algoritmasına uygun bir hâle getirilmesi anlamına gelir. Metne kalın veya italik olarak vurgulanan anahtar kelimeler yerleştirmek, Google’da ve diğer arama motorlarında bu kelimelerle arama yapan kişilerin siteye ulaşmasını sağlayacaktır. Siteye düzenli olarak içerik eklendiği takdirde pagerank puanı yükselecek ve listelemede üst sıraya çıkılacaktır.

İç SEO metinlerini başlık ve açıklama olarak iki kısma ayırmak mümkündür. Arama motorlarındaki sonuçlarda sitelerin başlıkları ve 160 karakter uzunluğundaki açıklamaları görülmektedir. HTML kodlarında “head” kısmında yer alan metin, içeriğin başlığını oluşturmaktadır. Description olarak anılan kısım ise açıklamadır ve HTML’de “body” kısmında yer almaktadır.

  • Dış SEO Çalışması

Sitenin herhangi başka bir web sitesinden link alması Dış SEO olarak adlandırılır. Bu sitelerden alınan linkler backlink puanını oluşturmaktadır. Dış SEO çalışmalarının arama motorlarındaki görünürlüğü arttırdığını belirtmek gerekir. Bunda da tıpkı iç Seo çalışmaları gibi sitenin kolay bir şekilde bulunabilmesi için anahtar kelimeler üretilebilir ve bu kelimeler diğer sitelerde yayınlanabilir. Ancak Google, illegal yollardan backlink puanı kazanmaya –paravan site gibi- olumlu bir gözle bakmamaktadır ve bu durumda sitenin liste dışı kalması mümkün olabilmektedir.

SEO Çalışmalarında Neden Bir Uzmana Danışılmalıdır?

İçerik üretiminin ciddi bir uzmanlık alanı olduğunu belirtmek gerekir. Reklamcılık, pazarlama, halkla ilişkiler gibi bu alan da ciddi bir eğitim gerektirmektedir. İnternet, sağladığı bütün avantajlarla birlikte gündelik ticaretten daha büyük bir rekabetin söz konusu olduğu bir mecradır ve burada yer alabilmek için doğru stratejiler uygulamak gerekmektedir.

Öncelikle sitelerin backlink puanı 3 ayda bir güncellenmektedir. Yani daha önce alınan puan ilk sıralarda yer almaya yetecek kadar yüksek olsa bile, içerik güncellenmediği sürece bu puanın düşmesi mümkündür. Bununla birlikte her kelimenin bir rekabet değeri bulunmaktadır. Dolayısıyla SEO ayarları ve içerik üretimi konusunda uzman biriyle çalışmak faydalı olacaktır.

İnternetin önümüzdeki yıllarda ticaret ve iş hayatının merkezi olacağı söyleniyor. Zira hizmet verdiğiniz alanda binlerce web sitesinin bulunduğunu unutmamanız gerekir. Kullanıcının web sitenize girerek ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi almaya ikna olması için, aynı alanda hizmet vermekte olan diğer sitelerin arasından sıyrılarak görünürlük sağlayabilmeniz gerekmektedir. Bunun için ise bir SEO uzmanıyla çalışmanız elzemdir. Zira SEO çalışmaları sadece arama motoru algoritmaları değil, reklam ve pazarlama teknikleri alanında da bir uzmanlık gerektirmektedir.

SEO Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Arama motorlarının siteleri değerlendirdikleri tek kıstas içerik ve anahtar kelimeler değildir. Sitenin kullanıcıya kaliteli bir hizmet vereceğini temin edebilmesi gerekir. Hatta sadece arama motorlarında yer alabilmek için kalitesiz içerikler üretmek uzun vadede web sitesi için zararlı olacaktır. Bu bakımdan içeriklerin özgün ve kaliteli olmasına elzem biçimde dikkat edilmelidir.
  • Anahtar kelime yoğunluğu içerik üretiminde elzem bir yere sahiptir. Sitenin arama motorlarında yer alması için anahtar kelime yığılmış metinler kaleme almak faydalı olmayacaktır. Zira Google’ın en çok önem verdiği konulardan biri okuyucuyu spam sitelerle karşılaştırmamaktır. Ancak gereğinden fazla anahtar kelime kullanılması sitenin botlar tarafından spam olarak algılanmasına sebep olacak ve bu durum web sitesinin arama motoru indeksinden silinmesini sağlayacaktır.
  • Kullanıcı siteyle arama motorunda karşılaştığı zaman “description” adı verilen bölümü okuyacaktır. Bu kısım indekste 160 karakter olarak gösterilir ve bu karakter sayısından sonraki kısım üç nokta işaretiyle devam eder. Açıklamanın kullanıcıyı siteye çekecek nitelikte olması gerekmektedir, zira SEO çalışmaları başarılı olup site arama motorlarında yer alsa dâhi, kullanıcıyı siteye devam etmeye ikna edecek bir açıklamanın olmaması trafik sağlamayacaktır.
  • Siteye trafik sağlamak için kullanılan bazı yöntemler Black Hat SEO olarak adlandırılır. Paravan site yapmak, otomatik yazı yazacak programlar üretmek, görünmez metinler kaleme almak ve anahtar kelimeler yığmak bu şekilde adlandırılan eylemler arasındadır. Bunların kısa vadede siteye trafik kazandırması mümkündür. Ancak başta Google olmak üzere arama motorları bu yöntemi illegal olarak görmekte ve uygulayan siteleri cezalandırmaktadır. Siteye bu tür yöntemlerle trafik sağlamak web sitesinin liste dışı kalmasına ve alan adının bir daha arama motorlarına kaydedilememesine sebep olacaktır. Bu yüzden organik hit sağlamak için içerik üretme yolu tercih edilmelidir.

https://med.gen.tr/seo-danismani-ararken-nelere-dikkat-etmeliyim/